انواع چایی ساز و نگاهی به گذشته آن

شاید به باور بسیاری از مردم چایی ساز ها وسیله ای امروزی هستند اما این برداشت کمی اشتباه است. چایی ساز به تمام وسایلی گفت می شود که به دم کردن چایی کمک می کنند و این وسایل از زمان کشف شدن چایی تا به حال استفاده می شوند. دیجیتال سرویس همواره در تلاش است تا در جهت افزایش دانش کاربران خود قدم بگذارد و مقالات زیاد و معتبری در بلاگ خود فراهم کند در این مقاله به تاریخچه چایی ساز ها ، نحوه استفاده از آن ها و انواع آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید…

فردی را تصور کنید که مصرف چای بسیار بالایی دارد به نوعی معتاد به چایی است. این فرد دائما در حال جستجو برای یافتن بهترین چایی، طعم های متفاوت چایی و حتی راه هایی برای دم کردن بهتر چی است. خب راه های زیادی برای دم کردن چای وجود دارد از راه های قدیمی تا راه های جدید و استفاده از چایی ساز ها و…

چایی ساز چیست و چطور کار می کند؟

چای ساز ها به تمامی وسایلی گفته می شود که در جهت تهیه چایی استفاده می شود. در حقیقت چایی ساز های متفاوتی وجود دارند اما همه ی آن ها هدف مشترکی دارند درست کردن چایی. در نقاط مختلف دنیا نام های بسیاری دارند سماور که نوعی چایی ساز به حساب می آید و در کشور خودمان ایران از قدیم استفاده می شد تا کانامی ، گایوان در آسیای شرق و اسم های متعدد دیگر که استفاده می شود اما نتایج تقریبا همیشه یکسان است.

از زمان سلسله یوان تا به امروز از مخزنی برای گرم کردن آب مورد نیاز استفاده می شد همچنن مخزن کوچک تری برای مخلوط چایی و آب جوش وجود دارد که در این مخزن چایی دم می کشد و شکل اصلی خود را بدست می آورد. پایه اصلی تمامی چایی ساز ها همین دو مخزن اصلی بوده اما بعضا امکانات دیگری هم  برای راحتی به آن اضافه شده است.

قوری

یک نسخه کاملا کلاسیک از چایی سازها قوری است. از آن برای دم کردن چایی اسفاده می شود به صورتی که آب در مخزن دیگری جوش می آید و در انتها داخل قوری چایی با آب جوش ترکیب می شود. برای آماده شدن چایی حتما باید منافذ قوری پوشیده شده باشد و فقط چند راه برای بیرون رفتن بخار باشد.

چای ساز برقی

این چایی ساز ها کار را بسیار راحت می کنند می توانید خیلی سریع و بسیار راحت آب را جوش بیارید چرا که این دسته از چایی ساز ها با استفاده از المتنت هایی پر قدرت انرژی گرمایی بسیار زیادی تولید می کنند و باعث می شوند آب در کمترین زمان ممکن جوش بیاید. این چایی ساز ها می توانند کاملا شخصی برنامه ریزی شده باشند.

می توانید به راحتی درجه حرارت مورد نظر خود را انتخاب کنید تایمر و یا حتی آلارم تعیین کنید. حتی در مدل های جدید تر و هوشمند تر می توانید ساعت مشخصی برای آن انتخاب کنید و چایی ساز در زمان معین چایی را برای شما آماده می کند.

فرنچ پرس

یکی دیگر از دستگاه های محبوب برای دم کردن چای فرنچ پرس هست. چرا که دم کردن چای بسیار راحت اتفاق می افتد. تنها کافیست آب داغ را داخل ظرف ریخته بعد چایی را داخل آب قرار داده در انتها نیز ورق سینر را فشار داده با برگه های چایی در یک جا جمع شوند.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مفیدی از چایی ساز ها و پر استفاده ترین آن ها برای درست کردن چایی در اختیار شما قرار دهیم. دیجیتال سرویس برترین ارائه دهنده خدمات تعمیرات لوازم خانگی همواره به افزایش دانش کاربران خود اهمیت می دهد. از شما همراهان می خواهیم از ما انتقادات کنید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع : gadgets-reviews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *