به ماشین ظرف شویی خود اهمیت دهید!

 

برخلاف تصورات ما، استفاده از ماشین ظرفشویی سابقه ای طولانی دارد. اولین ماشین های ظرفشویی، در سال 1850 پدید آمده اند امّا، با شکل امروزیشان تفاوت بسیاری داشتند. ماشین های ظرفشویی قدیمی، دستگاه های بسیار بزرگی بوده اند که برای تمیز کردن ظروف از انرژی بخار و منابع آب گرم استفاده می کرده اند. گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، این دستگاه ها را به شکل امروزیشان تبدیل کرد.

در واقع، ماشین های ظرفشویی امروزی، دستگاه هایی خودکار هستند که وظیفه آن ها، شستن و تمیز کردن ظرف ها می باشد. تنها کاری که انسان در پروسه شستشوی ماشین ظرفشویی انجام می دهد؛ این است که ظرف های کثیف را داخل ماشین می چیند؛ قرص شوینده را در جای خود قرار می دهد و دکمه استارت را در دستگاه می فشارد. در مقابل، ماشین ظرفشویی به طور اتوماتیک و خودکار کارهای زیر را انجام می دهد تا پروسه شستشوی ظروف تکمیل شود:

  • آب را وارد دستگاه می کند تا ماشین پر شود.
  • با سرعت و فشار زیاد آب را به ظروف می پاشد تا تمیز شوند.
  • آب کثیف را از ماشین ظرفشویی تخلیه می کند.
  • با پاشیدن آب، باعث می شود تا ظروف آبکشی شوند.
  • دمای داخل ماشین را افزایش می دهد تا ظرف های شما خشک شوند.

در واقع، تمام فرآیند شستشو، به صورت اتوماتیک اتفاق می افتد. مثلا، درون ماشین های ظرفشویی یک زمان سنج وجود دارد که مدت هر بار شستشو را برنامه ریزی می کند. یا یک گیرنده حسی، درون دستگاه قرار گرفته است که دمای آب و دمای هوا را مشخص می کند تا از بالا رفتن بیش از حد دما جلوگیری کند و مانع از تخریب ظروف گردد. همچنین، گیرنده حسی دیگری درون دستگاه تعبیه شده است که سطح آب را برای شروع مرحله شستشو و آب کشی نشان می دهد.

حال اگر هر قسمت از مکانیسم خودکار ماشین ظرفشویی، با مشکل مواجه شود؛ شما نیاز به عیب یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی خود خواهید داشت. البته همانطور که می دانید با توجه به تکنولوژی های منحصر به فرد به کار رفته در برندهای مختلف، تعمیر هر محصول، نکات ظریف و خاص مربوط به خودش را دارد. برای مثال، قطعاً تعمیر ماشین ظرفشویی آاگ با تعمیر ظرفشویی برندهای دیگر، تفاوت هایی دارد. امّا، نکات کلی و عمومی برای عیب یابی ماشین های ظرفشویی تقریباً یکی است که در این مقاله آورده شده است. در صورتی که خودتان متوجه ایراد دستگاه نمی شوید؛ با متخصصان ما در دیجیتال سرویس تماس بگیرید تا به شما کمک کنیم.

 

عیب بابی ماشین ظرفشویی

در این قسمت، مشکلات متداولی را لیست کرده ایم که معمولاً برای کسانی که از ماشین ظرفشویی استفاده می کنند؛ پیش می آید.

ـ ماشین ظرفشویی شما ظرف ها را خوب نمی شوید.

معمولاً فشار پایین آب و سختی آب، دو فاکتوری هستند که باعث می شوند ظرف ها تمیز شسته نشوند. اگر فکر می کنید تمیز نشدن ظروف، به خاطر پایین بودن فشار آب اتفاق می افتد؛ ابتدا تمام شیرهای آب را در منزلتان ببندید؛ سپس یک ظرف نیم گالنی را زیر شیر آب گرم قرار دهید و شیر آب را باز کنید. اگر در مدت 14 ثانیه پر نشد؛ حتماً مشکل دستگاه به خاطر فشار پایین آب است. گاهی نیز، مشکل دستگاه، به خاطر سختی آب رخ می دهد. در این حالت می توانید با استفاده از فیلتر های مخصوص ظرفشویی و لباسشویی، مشکل را حل کنید.

ـ ماشین ظرفشویی شما نمی تواند آب را تخلیه کند.

احتمالاً، در این مواقع، پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی با مشکل مواجه شده است. شما باید پمپ را بررسی کنید تا مطمئن شوید که وسیله ای مسیر آن را مسدود نکرده باشد. اگر چیزی درون آن بود تمیزش کنید ولی اگر فکر می کنید که آسیب دیده است؛ بهتر است پمپ را تعویض کنید. شاید شیلنگ خروجی دستگاه، در اثر پیچ خوردن، نمی تواند آب را تخلیه کند یا چیزی در مسیر شیلنگ خروجی گیر کرده است. عوامل دیگری نظیر شل شدن تسمه در پمپ تخلیه یا شل شدن تسمه محرک بر روی قرقره ها، نیز ممکن است باعث شوند که آب نتواند تخلیه شود.

 

ـ ماشین ظرفشویی شما، ظرف ها را خشک نمی کند.

در این حالت، شاید المنت گرمایی ماشین ظرفشویی خراب شده باشد. همچنین ترموستات هایی در ماشین لباسشویی وجود دارند که مسئولیت کنترل دما را به عهده دارند. ممکن است مشکل ماشین ظرفشویی، مربوط به این ترموستات ها باشد. البته این امکان نیز وجود دارد که کلاهک شوینده یا مخزن آبکشی، با مشکل مواجه شده باشند و عملکرد دستگاه شما را مختل کنند. اگر در این زمینه تخصصی ندارید؛ با دستکاری های ناشیانه خود، کار را خراب تر نکنید و تعمیر ماشین ظرفشویی خود را به متخصصان ما بسپارید تا با قطعات اورجینال و در اسرع وقت، بهترین خدمات را به شما ارائه دهند.

ـ ماشین ظرفشویی شما هنگام کار کردن، سر و صدای زیادی می کند.

اگر ماشین ظرفشویی شما هنگام کار کردن سر و صدا زیادی ایجاد می کند؛ دو حالت وجود دارد:

  • پمپ ماشین ظرفشویی شما دچار مشکل شده است.
  • بازوی اسپری ماشین ظرفشویی مشکل دارد و برخورد آن به ظروف یا قفسه ها باعث سر و صدای دستگاه می شود.

ـ درب ماشین ظرفشویی شما قفل نمی شود.

ممکن است این مشکل به خاطر خراب شدن قفل یا سوئیچ قفل اتفاق بیفتد. این مورد را بررسی کنید و در صورتی که متوجه شدید قفل درب خراب شده است؛ آن را تعویض کنید. البته ممکن است یک مشکل در برد اصلی دستگاه نیز، باعث شود تا نتوانید درب دستگاه را قفل کنید.

ـ ماشین ظرفشویی شما نشتی دارد.

برای برطرف شدن این مشکل، شما باید سه قسمت از دستگاه را بررسی کنید تا به علت نشتی ماشین ظرفشویی خود پی ببرید.

  • اگر شیلنگ های ورودی و خروجی پاره شده باشند؛ موجب نشتی آب می گردند.
  • اگر پمپ آب آسیب دیده باشد یا چیزی درون آن گیر کرده باشد؛ نشتی آب در دستگاه اتفاق می افتد.
  • اگر واشر درب ظرفشویی شما دچار مشکل شده باشد؛ نشتی آب رخ می دهد.

ـ از ماشین ظرفشویی شما بوی بدی استشمام می شود.

برای حل این مشکل، باقی مانده مواد غذایی را از ماشینتان خارج کنید و دستگاه را روشن کنید تا یک بار پروسه شستشو را بدون ظروف انجام دهد و دستگاه را تمیز کند. در این صورت شما نیاز دارید فرآیند تعمیر ماشین ظرف شویی را پیش بگیرید.

ـ بعد از شستشو، روی ظروف شما لکه هایی باقی می ماند.

سختی آب و استفاده بیش از اندازه از پودر ظرفشویی (یا قرص های ماشین ظرفشویی)، دلایل اصلی ماندن لکه روی ظروف هستند. باید دقت کنید که برنامه شستشو را با توجه به میزان کثیفی ظرف ها تنظیم کنید. در واقع، می توان علت اصلی لکه ها را استفاده نامناسب از شوینده و تنظیم نادرست دستگاه دانست.

ـ کلیدهای ماشین ظرفشویی شما کار نمی کنند.

می توان حدس زد که علت کار نکردن کلیدهای دستگاه شما، به علت بروز ایراد در برد الکتریکی آن اتفاق افتاده باشد؛ که در این صورت، حتما باید از یک تعمیرکار حرفه ای بخواهید تا ماشین ظرف شویی شما را چک کند و اقدام به تعمیر آن نماید.

هر چقر شما به ماشین ظرف شویی و لوازم خانگی خود اهمیت بیشتری دهید می توانید عمر آن ها را افزای دهید روش های زیادی برای افزایش عمر ماشین ظرف شویی نیز وجود دارد که می توانید آن ها را دبال کنید.

هر زمانی که نیاز به کمک داشتید؛ متخصصین ما آماده هستند تا بهترین خدمات را در کمترین زمان ممکن، به شما ارائه دهند. همچنین شما می توانید با متخصصان ما در شرکت دیجیتال سرویس تماس بگیرید و از آن ها برای تعمیر اتو، تعمیر پمپ کارواش، تعمیر یخچال فریزر و … کمک بخواهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *