5 نکته برای مراقبت از جاروبرقی

جارو برقی

آیا شما همیشه تعجب می‌کنید که چرا جاروبرقی آن طور که باید، درست کار نمی‌کند؟ شاید مکش آن به اندازه کافی قوی نیست یا شاید مشکل از برس آن باشد که روی فرش کشیده می‌شود. در اینجا پنج نکته ساده برای نگه داشتن جاروبرقی شما در بهترین حالت عملکرد در نظر گرفته شده است.

فیلترها را مکررا چک کنید

اگر فیلتر از فوم ساخته شده باشد، شما باید بتوانید فیلتر را با آب تمیز شستشو دهید. فیلتر‌های قابل شستشو را به طور مرتب بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را بشویید یا حداقل هر 6 ماه یک بار این کار را انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که فیلتر قبل از نصب مجدد کاملا خشک باشد. یک فیلتر مرطوب جریان هوا را کاهش می‌دهد و موجب از دست دادن مکش می‌شود.

بعضی از انواع جاروبرقی از فیلترهای کاغذی استفاده می‌کنند، شما نمی‌توانید فیلتر کاغذی را بشویید، اما می‌توانید عمر مفید آن را با تکان دادن گرد و غبار از روی آن بیشتر کنید. با این کار توانایی جذب گرد و غبار توسط فیلتر افزایش پیدا می‌کند.

اگر شما یک فیلتر HEPA دارید، دستورالعمل‌های آن را در کتابچه راهنمای کاربر جاروبرقی خود بررسی کنید. شما ممکن است قبل از زمانی که سطح کل فیلتر به طور کامل با خاک پوشیده شود، برای جاروبرقی خود نیاز به جایگزینی فیلتر HEPA داشته باشید.

شما باید با دیدن هر گونه تغییر در فیلتر اعم از پارگی، ساییدگی و آسیب، آن را تعویض کنید. شما با انجام تمیز کردن و یا تعویض فیلترها دیرتر نیاز به تعمیر جاروبرقی خواهید داشت.

کیسه جاروبرقی را به صورت منظم تعویض و یا خالی کنید

شما با حس کردن کیسه در دست می‌توانید بگویید که چقدر خاک در آن است. اگر به نظر می‌رسد که کیسه نیمه پر شده زمان آن رسیده که آن را خالی و یا تعویض کنید. هیچ گاه کیسه‌های یک بار مصرف را مجددا استفاده نکنید.

همیشه بعد از جارو کردن تمیزکننده‌های فرش، خوشبو کننده‌ها، پودرها، دوده‌ها، گچ و گرد و غبار ریز، کیسه را تعویض کنید. این مواد کیسه را مسدود می‌کنند، جریان هوا را کاهش می‌دهند و می‌توانند باعث پارگی کیسه شوند. عدم تعویض کیسه می‌تواند آسیب دائمی به جاروبرقی بزند.

اگر جاروبرقی شما بدون کیسه است، سطل جمع آوری خاک را به طور مرتب خالی کنید.

به طور منظم برس جاروبرقی را بازبینی کنید

برای مکش مطلوب و برای جلوگیری از آسیب، در صورت استفاده روزانه از جاروبرقی، هفته‌ای یک بار برس جاروبرقی را چک کنید و اگر هفته‌ای یک بار از جاروبرقی استفاده می‌کنید هر دو ماه برس را بررسی کنید. اگر مو یا آشغال در برس آن جمع شده باشد آن را بردارید و یا اگر مو به محکمی چسبیده است از قیچی کمک بگیرید.

همچنین کلاهک‌های انتهایی برس را نیز چک کنید. در صورت لزوم کلاهک‌های انتهایی برس را تمیز و روغن کاری کنید. اگر کلاهک‌ها یا برس‌ها فرسوده شده‌اند، آنها را تعویض کنید.

نازل را بررسی کنید

اگر از نازل‌هایی که برای سطوح سخت طراحی شده‌اند استفاده می‌کنید دهانه نازل را به منظور عدم وجود خاک یا آشغال بررسی کنید. دهانه نازل را با یک پارچه نرم تمیز کنید تا هر آشغالی را که می‌تواند کف زمین را خراشیده کند را از بین ببرید.

جاروبرقی را تمیز نگه دارید

پس از هربار استفاده هرگونه آشغال را از لوله جاروبرقی بردارید. برای پاک کردن هرگونه آشغال یا گرد و غبار از پوشش‌های فیلتر و غلتک برس، از پارچه نرم استفاده کنید.

اگر می‌خواهید جاروی شما دوام بالایی داشته باشد همیشه آن را در فواصل زمانی مشخص تمیز کنید. تمیز بودن جارو باعث خواهد شد به موتور فشار وارد نشده و بتواند مدت بیشتری کار کند. از طرف دیگر تمیز کردن باعث می‌شود جاروبرقی بتواند گرد و غبار بیشتری را از محیط جمع کند و در نتیجه محیط سالم‌تری خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *