نگهداری صحیح از ماکروفر

بسیاری از افراد هر روز از مایکروفر خود استفاده می‌کنند بدون اینکه لحظه ‌ای فکر کنند که آن ‌ها باید در نگهداری وسیله دقت کنند و امکان دارد آسیبی به آن وارد کنند. متاسفانه، روش استفاده و مراقبت از مایکرویو می‌تواند تاثیر قابل‌ توجهی بر طول عمر آن داشته باشد و علاوه بر این از تحمیل هزینه های اضافی جهت تعمیر ماکروفر جلوگیری کند پس نگه داری صحیح از ماکروفر را فراموش نکند.

خبر خوب این است که چند عادت خوب می ‌توانند تفاوت اساسی ایجاد کنند و مانع از خرابی و نیاز به تعمیر ماکروفر شود. بطور متوسط، مایکروویو عمری حدود 5 تا ۱۰ سال دارد؛ و شما می‌توانید با انجام کارهای زیر طول عمر طولانی تر برای دستگاهتان رقم بزنید.

 1. آن را تمیز نگه دارید

یکی از آسان‌ترین راه ‌ها برای نگه داری صحیح از ماکروفر ، تمیز کردن منظم آن است. بسیاری از مردم نمی ‌دانند که لکه های باقی مانده از مواد غذایی و مایعات می ‌توانند انرژی را جذب کرده و منجر به سوختن نقاط و آسیب دیدن اجزای مایکروویو شوند. بیشتر غذاها و مایعات را می ‌توان با آب گرم و صابون و یا یک پاک‌کننده گاز تمیز کرد. با این کار دیگر احتیاجی به تعمیر ماکروویو از جمله تعمیر ماکروفر پاناسونیک نیست.

برای پاک کردن لکه های سرسخت، شما می‌ توانید یک فنجان آب را برای ۶۰ تا ۹۰ ثانیه در مایکروویو گرم کنید. بخار حاصل شده از آن به شل کردن کثیفی ها کمک می کند. همچنین می ‌توانید به راحتی و با استفاده از وسایلی مانند کاغد موم دار و پوشاندن غذاهای خود در طی فرآیند گرمایش از کثیف شدن دستگاه جلوگیری کنید. همانطور که میبینید تغییر کوچکی در روند نگهداری می تواند مانع از خرابی و صرف هزینه جهت تعمیر ماکروویو گردد.

 1. ظروفی را که در ماکروویو قرار می دهید با دقت انتخاب کنید

ظروفی که برای قرار گرفتن داخل ماکروفر ایمن نیستند می‌توانند موجب آتش ‌سوزی و یا انفجار شوند، بنابراین به خاطر ایمنی و طول عمر دستگاه، شما باید فقط از ظروفی استفاده کنید که برای استفاده در ماکروویو مناسب هستند. هرگز نباید موارد زیر را در داخل مایکروویو قرار دهید:

 • فویل آلومینیومی
 • فلزات
 • ظروفی با روکش نقره یا طلا

به طور معمول ظروف سرامیکی، شیشه ای و پلاستیکی ایمن هستند، امّا همیشه استثناعاتی هم وجود دارد. به جای گمانه زنی در این مورد، روی ظروف به دنبال برچسبی باشید که نشان دهد برای استفاده در مایکروویو امن است.

اگر روی ظرف مورد نظرتان برچسب وجود ندارد، می‌توانید یک تست ساده برای تعیین اینکه آیا ظرف ایمن است یا نه انجام دهید. مورد را همراه با یک فنجان یا یک کاسه پر از آب در مایکروفر قرار دهید و همه چیز را برای یک دقیقه گرم کنید. اگر ظرف خیلی داغ شد، انرژی زیادی جذب کرده و توصیه نمی ‌شود که از آن در مایکروویو استفاده شود.

به عنوان نکته نهایی، اگر در هنگام گرم کردن غذا متوجه شدید که ظرفی بیشتر از غذا داغ شده، باید در آینده از مصرف آن ظرف در داخل ماکروفر خودداری کنید.

 1. از آسیب دیدن درب دستگاه جلوگیری کنید

یکی از دلایلی عمده ای که افراد را برای تعمیر ماکروفر به مراکز تعمیر می کشاند، ایجاد مشکل در درب دستگاه است. اکثر مردم به دلیل بند بودن دستشان درب آن را با آرنج به شدت هل می دهند یا قبل از خاموش کردن دستگاه درب آن را باز می کنند.

همه این کارها باعث خرابی درب می شود. چفت درب ماکروفر بسیار پیچیده تر از آن است که تصور می کنید.

بسیاری از چفت ها سه مکانیسم‌ سوییچینگ دارند و باید به ترتیب صحیح بسته شوند. بستن درب با بی‌ دقتی ممکن است به این سوییچ‌ ها آسیب برساند. ضمناً باز گذاشتن درب دستگاه زمانی که مایکروویو روشن است، می تواند منجر به پریدن فیوز شود. مشاهده می کنید که با در نظر گرفتن نکات ریز می توانید از آسیب دیدن آن و صرف زمان جهت تعمیر ماکروفر پاناسونیک، تعمیر ماکروفر بوش، تعمیر ماکروفر آاگ جلوگیری کنید.

 1. از کار کردن ماکروفر خالی اجتناب کنید

روشن گذاشتن دستگاه خالی می تواند منجر به وارد شدن آسیب جدی به آن شود. زمانی که ماکروفر روشن است، انرژی تولید شده در آن توسط اجزای خودش، مثل شیشه یا ماگنترونی که تولید انرژی می کند، جذب می شود. این قطعات برای مقاومت در برابر این نوع نوردهی طراحی نشده ‌اند و احتمال دارد آسیب ببینند. اگر دستگاه شما به این دلیل دچار مشکل شد، تعمیر آن پرهزینه خواهد بود.

 1. زمان های پخت از پیش تعیین شده را امتحان کنید

بسیاری از مردم، به ندرت از برنامه های پخت از پیش تعیین شده استفاده می کنند. با این حال، این زمان‌ ها برای استفاده بهینه از مایکروویو و جهت به حداقل کردن اتلاف انرژی طراحی شده‌اند. با امتحان کردن این حالت ‌های پخت ‌و پز از پیش تنظیم ‌شده متوجه خواهید شد که غذای شما نه تنها بهتر می ‌شود، بلکه در عین حال از آسیب رسیدن به دستگاه و مشکلاتی که جهت تعمیر آن وجود دارد نیز جلوگیری می گردد.

 1. محدودیت وزن را رعایت کنید

در اغلب موارد اصلاً نیازی نیست که نگران ظرفیت وزنی ماکروفر بود، چرا که معمولاً غذاها و ظروف استفاده شده، کمتر از ظرفیت دستگاه ها هستند. در هر صورت اگر نیاز به استفاده از ظروف سنگین یا گرم کردن غذاهای فریز شده حجیم دارید، ظرفیت وزنی دستگاهتان را چک کنید. این آیتم معمولاً روی درب دستگاه نوشته می شود. در صورتیکه نبود، می توانید به صورت آنلاین و از سایت تولید کننده آن را چک کنید. قرار دادن شی سنگین در داخل ماکروفر می‌ تواند به طور مکانیکی صفحه گردان و موتور آن همراه با اجزای اصلی مانند مگنترون را جابجا کند. در نهایت همه اینها می‌تواند منجر به آسیب ‌دیدن دستگاه و درست پخته نشدن غذا شوند.

 1. مراقب نوسانات برق باشید

نوسانات برق و افزایش ولتاژ به دلایل مختلفی از جمله صاعقه، از کار افتادن خطوط برق و سوئیچینگ شبکه اتفاق می افتد. متاسفانه، نوسانات برق روی تمامی لوازم برقی تاثیر می گذارد. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی می توانید بعد از استفاده آن را از برق بکشید یا اینکه از محافظ استفاده کنید. البته پیشنهاد ما به شما استفاده از محافظ است، چرا که با اینکار نگران نوسانات برق، خرابی و مشکل تعمیر ماکروویو خود نخواهید بود.

 1. تعمیرات ساده ماکروفر را بیاموزید

نگهداری و تعمیرات به موقع می تواند از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کند. شما باید بتوانید برخی از تعمیرات را خودتان انجام دهید. تعویض برخی چیزها مثل لامپ ها، چفت درب، صفحه گردان، موتور گردان و فیلترهای زغال هم بی خطر است و هم مقرون به صرفه. شناسایی بیشتر این مشکلات بسیار ساده است. تعویض فیلتر زغال از جمله کارهای ساده ایست که معمولاً فراموش می شود. اگر فیلتر شما روغنی به نظر می رسد و یا اگر مایکروویو شما بوهای عجیب و غریب می‌ دهد، نشان دهنده این است که یک فیلتر جدید مورد نیاز است و با انجام این کار به راحتی تعمیر ماکروویو را خودتان انجام داده اید.

 1. چه زمانی با نمایندگی تعمیر ماکروویو تماس بگیریم؟

به خاطر داشته باشید که ماکروویوها سیستم های الکتریکی پیچیده و مقدار زیادی انرژی ذخیره می کنند. حتی امکان دارد بعد از اینکه دستگاه را از برق کشیدید، برق زیادی را در خود ذخیره کند. این بدان معنیست که هرگز نباید خودتان برای تعمیر قسمت های الکتریکی ماکروویو اقدام کنید، و با این کار ممکن است به خودتان آسیب جدی بزنید. نکته دیگری که وجود دارد این است که هر دستگاه تکنولوژی منحصر به خود را دارد؛ به عنوان مثال تعمیر ماکروفر ساموسونگ با تعمیر ماکروفر بوش یا تعمیر ماکروفر آاگ متفاوت خواهد بود. پس زمانی که نیاز به خدمات تخصصی در این زمینه داشتید می توانید با تکنسین های کارآزموده ما دردیجیتال سرویس تماس بگیرید، این شرکت نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در تهران از جمله تعمیر ماکروویو ، تعمیر بخارشوی، تعمیر  اتو دستی، تعمیر یخچال فریزر و … را دارد و البته علاوه بر آن تعمیر ماکروفر بوش و تعمیر ماکروفر آاگ و دیگر برندها محبوب را نیز انجام می دهد. برای آگاهی از هزینه ها و هر گونه پرسش همانند زمان ارسال کارشناس فنی و … می توانید با شماره های ذکر شده در سایت تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *