چگونگی تعمیر ماکروفر با صفحه لمسی خراب و پر سروصدا

ماکروفر

تعمیر ماکروفر با صفحه لمسی خراب :

کلید لمسی

اگر دکمه‌های صفحه لمسی ماکروفر کار نمی‌کنند، احتمالا مشکل از کلید لمسی است. این قسمت از کلید الکتریکی لمسی و نرمی ساخته شده است، که شامل دو لایه پلاستیک به اضافه پوشش‌های رسانا در اطراف آنها می‌باشد که رو به هم هستند. زمانی که کلیدی را بر روی صفحه لمسی فشار می‌دهید، این دو سطح به همدیگر نزدیکتر شده و یک مدار الکتریکی درست می‌کنند که یک سیگنال را به صفحه کنترل می‌فرستد.

پوشش رسانا بر روی کلید لمسی به مرور زمان فرسوده می‌شود و باید برای تعمیر ماکروفر تعویض شود. آن را از برق بیرون بکشید و محفظه آن را بیرون بیاورید تا بتوانید به کلید لمسی دسترسی داشته باشید که معمولا به صفحه کنترل متصل است. کلید لمسی معمولا با استفاده از یک متصل کننده ریبونی عریض به صفحه متصل می‌شود؛ قبل از هر کاری این اتصال را چک کنید. شما همچنین باید نگاهی به شماتیک الکتریکی ماکروفر خود برای بررسی اتصالات این کلید بیاندازید. از یک مولتی‌متر برای امتحان کردن صفحه لمسی استفاده کنید. در هنگام امتحان کردن کلیدهای صفحه لمسی باید چند اهم مقاومت وجود داشته باشد.

صفحه کنترل

اگر نمی‌توانید شماره‌ها را در صفحه لمسی وارد کنید اما صفحه نمایش همچنان روشن است، امکان دارد مشکل از صفحه کنترل باشد. صفحه کنترل نیروی صفحه لمسی را با استفاده از سیگنال‌هایی با ولتاژ پایین تامین می‌کند. هنگامی که کلیدی را بر روی صفحه کلید فشار می‌دهید، صفحه کنترل سیگنالی را به اجزاء دیگر ماکروفر می‌فرستد تا شروع به گرم کردن کنند. اگر کلید لمسی به صورت عادی کار کند و اتصال با صفحه کنترل مشکلی نداشته باشد، پس صفحه کنترل احتمالا باید تعویض شود. برق ماکروفر را قطع کنید، محفظه را دربیاورید و آن را عوض کنید.

 چگونگی تعمیر یک ماکروفر پر سروصدا :

موتور محرکه

اگر صدای غیر معمولی از گردونه ماکروفرتان به گوش می‌رسد، مشکل احتمالا مربوط به موتور محرکه است. ماکروفر از یک رابط موتور استفاده می‌کند تا سینی شیشه‌ای را بچرخاند. در صورت وجود چنین صداهایی این موتور باید تعویض شود. برای دسترسی به موتور، اول از هر چیز آن را از برق بیرون بکشید. موتور معمولا در بخش پایینی قرار دارد و توسط پیچ و چند سیم در جای خود قرار گرفته است.

ماگنترون

اگر از ماکروفر صداهای وز وز یا فر فر به گوش می‌رسد، احتمال دارد که ماگنترون به درستی کار نمی‌کند. ماگنترون بخشی از مدار ولتاژ بالا می‌باشد که درون ماکروفر گرما ایجاد می‌کند. برای دسترسی به ماگنترون، اول از هر چیز آنرا از برق بیرون بکشید، محفظه را بیرون بیاورید و خازن ولتاژ بالا را خالی کنید. قبل از اینکه تصمیم بگیرید ماگنترون را تعویض کنید، بررسی کنید که بست‌ها محکم هستند و اینکه دوراهه ولتاژ بالا در حال کار کردن است.

رابط محرک

آمدن صدای نامعمول از ماکروفر ممکن است به معنی وجود مشکل در رابط محرک باشد، که به چرخیدن سینی داخل کمک می‌کند. خواه ماکروفر شما سینی دایره‌ای یا مستطیلی داشته باشد، سینی و غلتک را بیرون بیاورید تا رابط را بررسی کنید. در بعضی از مدل‌ها شاید مجبور شوید موتور را نیز از پایین بیرون بیاورید تا رابط را بررسی کنید. بیشتر رابط‌ها یک روزنه D شکل دارند، که شفت موتور درون آن قرار می‌گیرد. روزنه را به منظور پیدا کردن شکاف یا فرسودگی بررسی کنید، که ممکن است باعث ایجاد صدای ناهنجار شود.

غلتک

اگر صدایی غیر معمولی از قسمت سینی ماکروفر خود می‌شنوید، این امکان وجود دارد که مشکل از غلتک باشد، که به چرخیدن سینی بدون ایجاد شکستگی کمک می‌کند. سینی را بیرون بیاورید و غلتک را برای نشانه‌های صدمه یا فرسودگی بررسی کنید. اگر نشانی از شکستگی یا فرسودگی پیدا کردید، غلتک را تعویض کنید، و محل برخورد آن را با رابط پیدا کنید تا مطمئن شوید که در زمان استفاده در جای خود قرار دارد. در بعضی از مدل‌ها، این صدای غیرمعمولی ممکن است از چرخ‌های غلتک بیاید، پس آنها را هم بررسی کنید.

دوراهه ولتاژ بالا

اگر صدایی مانند همهمه بلند از ماکروفر خود می‌شنوید، دوراهه ولتاژ بالا ممکن است باعث آن باشد. این قسمت به همراه خازن و ماگنترون کار می‌کند تا گرما را تامین کنند. قبل از تلاش برای دسترسی به دوراهه، آنرا از برق بیرون بکشید، محفظه را بیرون بیاورید و خازن ولتاژ بالا را خالی کنید تا از شوک‌های الکتریکی جلوگیری کنید. دوراهه را پیدا کنید، و پیوستگی آن را توسط مولتی‌متر بررسی کنید. پیوستگی دوراهه را در جهت مخالف نیز با استفاده از برعکس کردن سرهای مولتی‌متر چک کنید. مولتی‌متر باید پیوستگی را فقط در یکی از جهات نشان دهد، در غیر این صورت باید آن را عوض کرد.

پروانه خنک کننده

در زمان استفاده از ماکروفر ممکن است صدایی عجیب از خنک کننده بشنوید. پنکه خنک کننده ماگنترون را در حال روشن بودن ماکروفر خنک می‌کند و در بخش داخلی محفظه قرار گرفته است. برای دسترسی به آن، ماکروفر را از برق بیرون بکشید و محفظه را بیرون بیاورید. کاور پروانه را جدا کنید و به دنبال هر فرسودگی یا صدمه در پره‌های آن بگردید، یا هر شیء دیگری که ممکن است با پره‌های آن برخورد کند و باعث ایجاد سروصدا شود را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *