چگونگی تعمیر جاروبرقی

جارو برقی

جاروبرقی یکی از چیزهایی می‌باشد که ممکن است چندان در مورد آن نگران نباشید تا زمانی که مکش آن کم می‌شود. خوشبختانه، آنها ماشین‌هایی نسبتا ساده هستند و تعمیر کردنشان کار چندان سختی نیست. اول از هر چیز موارد اصولی را بررسی کنید و سپس کار خود را شروع کنید:

تست کردن قسمت‌های مختلف جاروبرقی

 1. جاروبرقی را بررسی کنید و بفهمید که کدام بخش آن مشکل دارد
 • آیا روشن نمی‌شود؟
 • آیا ناگهان خاموش می‌شود؟
 • آیا مکش کمی دارد؟
 • آیا گرد و خاک را نمی‌تواند جمع کند؟
 • آیا در هنگام روشن شدن صدا یا بوی عجیبی دارد؟

بعد از بررسی کردن موارد بالا می‌توانید تعمیر جاروبرقی را شروع کنید.

 1. بررسی کنید که جاروبرقی به برق وصل شده و روشن شده است و همچنین اینکه در پریز، برق جریان دارد. اگر آزمایش کننده جریان ندارید، یک لامپ یا رادیو را وصل کنید که می‌دانید کار می‌کند. بله، واضح است، اما بدون جریان برق جاروبرقی شما هیچ کاری را انجام نخواهد داد.
 2. میزان دما را چک کنید. بعضی از جاروبرقی‌ها وسیله‌ای دارند که در صورت گرم شدن بیش از حد دستگاه را خاموش می‌کند. اگر جاروبرقی ناگهان از کار بیافتد، آن را از برق بیرون بکشید، دفترچه را بخوانید و برای مدتی صبر کنید (شاید 20 یا 30 دقیقه).سپس به دنبال موانع آن باشید و جاروبرقی را با دقت دوباره روشن کنید.

به یاد داشته باشید که جاروبرقی‌ها گاهی اوقات یک فیوز گرمایی داخلی دارند که بین کلید و سیم پیچ موتور پنهان شده است. پیدا کردن آن آسان نیست و با نوار چسب پوشیده شده است. یک نوع رایج آن SEFuse SF109e می‌باشد.

 1. اطمینان حاصل کنید که نگهداری‌های قبلی از جاروبرقی به درستی انجام شده‌اند. اگر جارو کار می‌کند اما عملکرد ضعیفی دارد، یا اگر نمی‌تواند گرد و خاک را به صورت کامل جمع کند، یا اینکه بوی سوختگی به مشامتان می‌رسد. سپس دوباره جاروبرقی را بررسی کنید. اگر عملکرد مناسبی داشت، دیگر نیازی به کار دیگری ندارید.

کیسه آن را تعویض کنید و همه فیلترها را تمیز کنید.

اطمینان حاصل کنید که راه‌های هوای آن تمیز هستند. همه چیزهای داخل لوله پلاستیکی را با استفاده از یک دسته جارو یا یک آویز فلزی خم شده بیرون بیاورید. حواستان باشد که چیزهای داخل آن را بیشتر هل ندهید یا اینکه لوله را با آویز فلزی سوراخ نکنید.

 1. بعضی از جاروبرقی ها دارای یک چرخ دنده میانی یا کلید می‌باشند که در زمان بالا بودن دسته یا قرار دادن تنظیمات برای سطوح سخت برس را جدا می‌کنند. مطمئن شوید که کلید بر روی فرش تنظیم شده و اینکه در زمان بسته بودن دسته جاروبرقی هیچ راه ورود هوایی وجود نداشته باشد.
 2. مسیر برق را دنبال کنید، مخصوصا زمانی که جاروبرقی اصلا روشن نمی‌شود. از یک مولتی متر برای بررسی پیوستگی جریان برق استفاده کنید. به دنبال مدارهای باز بگردید. اتصالات را تمیز کنید و هر بخش فاقد جریان الکتریکی را بررسی کنید. حتما از فیوز با توان درست استفاده کنید. فیوز را تست کنید تا پیوستگی داشته باشد. به یاد داشته باشید که جریان برق باید به صورت کامل متصل باشد. اتصال میان سیم و بقیه اجزاء دستگاه را چک کنید و قسمت‌هایی از سیم را که لخت شده‌اند را درست کنید چون می‌توانند باعث مشکل شوند.
 3. به دنبال دلایل خرابی فیوزها بگردید. آیا در جایی از دستگاه یک مدار کوتاه وجود دارد؟ آیا موتور دستگاه خاموش می‌شود؟ هر مشکلی را که پیدا کردید تعمیر کنید.
 4. عملکرد موتور دستگاه را بررسی کنید. ممکن است تعویض کل موتور چندان مقرون به صرفه نباشد (قیمت آنها می‌تواند به اندازه یک جاروبرقی نو باشد)، اما شاید بتوانید بخش‌هایی از آن را تعمیر کنید.
 5. لوله‌های مکش را به دقت بررسی کنید. اگر مشکلی در آن پیدا کردید آن را تعویض کنید. لوله‌های مکنده معمولا به صورت مستقیم به موتور دستگاه وصل شده است. وجود هر گونه خم شدگی ممکن است باعث ایجاد مشکل شود، که به نوبه خود می‌تواند باعث ایجاد مشکل در موتور شود.
 6. همه چرخ‌های شکسته را تعویض کنید. عوض کردن آنها چندان مشکل نیست، اما چرخ های شکسته مطمئنا می‌توانند سرعت کار شما را کمتر کنند. احتمالا باید چند روپوش را بیرون بیاورید تا بتوانید به چرخ‌ها دسترسی داشته باشید.

این چرخ یک دنده E شکل دارد. آن را بیرون آورده و چرخ‌ها را عوض کنید. این دنده‌ها را فشار دهید تا کل چرخ بیرون بیاید. چرخ جدید باید سریعا در مکان خود قرار گیرد.

 1. سوراخ‌ها را تعمیر کنید. اگر چیزی لوله جاروبرقی را سوراخ کرده است، آن را بیرون بیاورید و با استفاده از نوار چسب سوراخ ایجاد شده را بپوشانید. درزگیر سیلیکون هم انتخاب خوبی برای این کار می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *