دلایل خنک نشدن یخچال و فریزر

یخچال

عوامل مختلفی در خنک نشدن یخچال و فریزر می‌توانند نقش داشته باشند. در زیر به تعدادی از این عوامل خواهیم پرداخت.

چه دلایلی باعث خنک نشدن یخچال فریزر خواهند شد

شبکه‌های کندانسور کثیف است

شبکه‌های کندانسور معمولا در زیر یخچال قرار دارند. آنها گرما را از طریق لوله‌های خنک کننده خود در حین عبور گاز آزاد می‌کنند. اگر شبکه‌های کندانسور کثیف باشند، گرما را به طور موثر آزاد نخواهند کرد. با انباشته شدن آلودگی‌ها بر روی شبکه‌ها، یخچال و فریزر کارآیی خود را از دست می‌دهند و باعث می‌شود که یخچال برای خنک کردن کار سخت‌تری داشته باشد. اگر شبکه‌ها به طور قابل توجهی کثیف باشند، یخچال نمی‌تواند دمای مناسب خود را حفظ کند. شبکه‌های کندانسور را بررسی کنید تا مشخص شود تا چه حد کثیف هستند، اگر شبکه کندانسور کثیف باشد، آن را تمیز کنید. افراد باتجربه دیجی تال سرویس تعمیر یخچال فریزر شما را در کمترین زمان انجام خواهند داد.

موتور فن خنک کننده

موتور فن كندانسور، هوا را از طریق شبکه‌های كندانسور دریافت کرده و در اطراف کمپرسور رها می‌کند. اگر موتور فن كندانسور به درستی کار نکند، یخچال و فریزر به درستی خنک نخواهند شد. برای تعیین این که آیا فن موتور معیوب است، ابتدا تیغه فن را برای بررسی هر گونه انسداد بررسی کنید. سپس، سعی کنید تیغه فن موتور را زمانی که خاموش است، با دست بچرخانید. اگر تیغه آزادانه چرخش نداشته باشد، موتور فن کندانسور را تعویض کنید. اگر هیچ مانعی وجود نداشته باشد و تیغه فن به صورت آزادانه چرخش داشته باشد، از یک مولتی متر برای آزمایش تداوم موتور استفاده کنید. اگر موتور فن كندانسور تداوم نداشته باشد، آن را جایگزین کنید.

فن موتور سیستم بخار

فن موتور سیستم بخار هوا را از شبکه‌های خنک کننده دریافت می‌کند و آن را در سراسر یخچال و فریزر توزیع می‌کند. برخی از یخچالها دارای بیش از یک فن موتور بخار هستند. در یخچال و فریزر با تنها یک سیستم بخار، این سیستم در محفظه فریزر واقع شده است. اگر سیستم بخار به درستی کار نکند، نمی‌تواند هوای سرد را درون محفظه یخچال به چرخش در بیاورد. اگر این اتفاق بیافتد، فریزر در شرایطی سرد می‌شود که یخچال سرد نیست. برای تعیین این که آیا فن موتور تبخیر معیوب است، سعی کنید تیغه فن را با دست بچرخانید. اگر تیغه فن نتواند آزادانه حرکت کند، فن موتور را جایگزین کنید. علاوه بر این، اگر موتور بیش از حد پر سر و صدا باشد، آن را جایگزین کنید. در نهایت، اگر موتور به طور کلی روشن نشود، از یک مولتی متر برای تست تداوم سیم پیچ موتور استفاده کنید. اگر سیم پیچ‌ها تداوم نداشته باشند، فن موتور بخار را تعویض کنید.

رله استارت

رله استارت همراه با تیغه‌ها شروع به کار می‌کند تا کمپرسور را روشن کند. اگر رله استارت خراب باشد، کمپرسور ممکن است گاهی اوقات روشن شود یا به طور کلی روشن نشود. در نتیجه، یخچال به اندازه کافی سرد نخواهد شد. برای تعیین این که آیا رله استارت معیوب است، از یک مولتی متر برای آزمایش تداوم بین اجزای اولیه و سوکت ترمینال‌ها استفاده کنید. اگر رله استارت در این بخش‌ها تداوم نداشته باشد، آن را تعویض کنید. علاوه بر این، اگر رله استارت بوی سوختگی داشته باشد، آن را تعویض کنید.

ترموستات کنترل دما

ترموستات کنترل دما، ولتاژ را به موتور کمپرسور، موتور تبخیر کننده و موتور فن کندانسور (در صورت لزوم) ارسال می‌کند. اگر ترموستات کنترل دما به درستی کار نکند، ممکن است مانع از اجرای سیستم خنک کننده شود. برای تعیین این که آیا ترموستات معیوب است، ترموستات را از پایین‌ترین درجه به بالاترین درجه تنظیم کرده و منتظر شنیدن صدای کلیک باشید. اگر ترموستات کلیک کند، احتمالا معیوب نیست. اگر ترموستات کلیک نکند، برای آزمایش تداوم ترموستات، از یک مولتی متر استفاده کنید. اگر ترموستات کنترل دما در هر موقعیتی تداوم نداشته باشد، آن را تعویض کنید.

برد کنترل دما

برد کنترل دما، ولتاژ مناسب را برای کمپرسور و فن موتور فراهم می‌کند. اگر برد کنترل دما معیوب باشد، ارسال ولتاژ به سیستم خنک کننده را متوقف خواهد کرد. با این حال، این یک اتفاق معمول نیست. عیوب برد‌های کنترل معمولا به اشتباه تشخیص داده می‌شوند، قبل از تعویض برد کنترل، در ابتدا تمام اجزای مستعد خرابی را بررسی کنید. اگر هیچ یک از این اجزا معیوب نباشند، تعویض برد کنترل دما را مدنظر قرار دهید.

خازن استارت

خازن استارت یک افزایش قدرت را در کمپرسور در زمان شروع به کار ایجاد می‌کند. اگر خازن استارت به درستی کار نکند، کمپرسور شروع به کار نخواهد کرد. در نتیجه، یخچال و فریزر خنک نخواهد شد. برای تعیین این که خازن استارت معیوب است، آن را با یک مولتی متر آزمایش کنید. اگر خازن استارت معیوب است، آن را تعویض کنید.

ترمیستور

ترمیستور بر درجه حرارت یخچال نظارت می‌کند و میزان دما را به برد کنترل ارسال می‌کند. برد کنترل قدرت ورودی به کمپرسور و فن تبخیر را بر اساس قرائت ترمیستور تنظیم می‌کند. اگر ترمیستور معیوب باشد، کمپرسور و فن تبخیر ممکن است در مواقع ضروری شروع به کار نکند. در نتیجه، یخچال به اندازه کافی سرد نخواهد شد. برای تعیین این که آیا ترمیستور معیوب است، آن را با یک مولتی متر آزمایش کنید. مقاومت ترمیستور باید متناسب با دمای یخچال تغییر کند. اگر مقاومت ترمیستور تغییر نمی‌کند، و یا ترمیستور تداوم کافی را ندارد، باید ترمیستور را تعویض کنید.

کمپرسور

کمپرسور یک پمپ است که گاز را فشرده کرده و در شبکه تبخیر و کندانسور به گردش در می‌آورد. اگر کمپرسور به درستی کار نکند، یخچال و فریزر خنک نخواهند شد. با این حال، این مورد به ندرت اتفاق می‌افتد. قبل از تعویض کمپرسور، ابتدا تمام قطعات متعد خرابی را آزمایش کنید. اگر مطمئن شدید که تمام اجزای دیگر به درستی کار می‌کنند، کمپرسور را بررسی کنید. با استفاده از یک مولتی متر پیوستگی بین پین‌های الکتریکی در کمپرسور را آزمایش کنید.

در صورتی که یک مدار باز وجود داشته باشد، کمپرسور احتمالا خراب است. اگر کمپرسور خراب باشد، باید آن را با کمک یک تکنسین معتبر تعویض کنید. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید، اگر کمپرسور بیش از حد داغ است، امکان دارد اورلود شده باشد. برای برطرف شدن اورلود چند ساعت یخچال را از برق بکشید تا کمپرسور خنک شود.

برد کنترل اصلی

برد کنترل اصلی ممکن است معیوب باشد. با این حال، این به ندرت علت وقوع این مشکل است. قبل از تعویض برد کنترل اصلی، همه قطعات مستعد خرابی را آزمایش کنید. اگر هیچ یک از این قطعات معیوب نباشند، تعویض برد کنترل اصلی را مد نظر قرار دهید.

تعمیر یخچال فریزر بوش  و تعمیر یخچال فریزر سامسونگ و تعمیر یخچال فریزر ال جی از دیگر خدماتی که دیجیتال سرویس به صورت تخصصی ارائه می دهد 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *