برنامه های شست وشوی ماشین لباسشویی

برنامه های شست وشوی ماشین لباسشویی

در این مقاله سعی کرده ایم تا برنامه های شست و شوی ماشین لباسشویی را مورد بررسی قرار دهیم و به شما بگوییم کدام برنامه ها مفیدتر هستند. در واقع، برنامه های شست شوی ماشین لباسشویی بررسی می کنیم تا ببینیم اگر ماشین لباسشویی قدیمی تر شما دچار مشکل شده است آیا برنامه های جدید، ارزش خرید یک ماشین لباسشویی نو را دارند یا خیر؟ اگر احتیاج به تعمیر ماشین لباسشویی دارید می توانید از تعمیر کاران حرفه ای دیجیتال سرویس مشاوره لازم را دریافت نمایید.

انواع برنامه های شست وشوی ماشین لباسشویی:

انواع برنامه های شست وشوی ماشین لباسشویی های جدید

 کتان یا الیاف مصنوعی (Synthetic  یا cotton)

بسیاری از ماشین های لباسشویی، برنامه های شست و شوی جداگانه ای برای کتان و الیاف مصنوعی دارند. و تنظیمات دما برای آن ها متفاوت است. برنامه های شستشوی کتان، معمولا با آب گرم تر انجام می شوند. اما برنامه های طراحی شده مخصوص به الیاف مصنوعی، برای دمای چهل درجه سانتی گراد یا کمتر، برنامه ریزی شده اند و چرخش کمتری دارند. این برنامه ها، مراقبت آسان یا “easy care”  نامیده می شوند و برای پوشاک غیر کتان مورد استفاده قرار می گیرند. مانند لباس های پلی استر و ویسکوز که نیاز به شستشوی ظریف تری دارند.

برنامه شستشوی synthetic در دما های پایین لباس ها را شستشو می دهد و چرخش کمتری دارد.

بیشتر ماشین های لباسشویی، در تنظیماتشان برنامه ای برای لباس های کتان دارند ولی همه آن ها برنامه شستشوی لباس هایی با الیاف مصنوعی را ندارند. اگر شما نیاز دارید تا مقدار زیادی لباس ظریف و حساس را شستشو دهید، بهتر است به دنبال ماشین های لباسشویی با این برنامه باشید. همینطور، شما باید برچسب لباس هایتان را برای نوع شستشو بررسی کنید. با این حال، برنامه های مشابهی (مانند delicate،  handwash وwool) نیز وجود دارند که می توانید به جای برنامه synthetic مورد استفاده قرار دهید. بستگی به این نکته دارد که لباس های شما چه جنسی دارند. البته، باید به خاطر داشته باشید که ظرفیت و حجم لباس برای برنامه های مختلف، متفاوت است. بنابراین، اگر می خواهید که یک ماشین با ظرفیت خاص بخرید؛ این مورد را بررسی کنید.

زمانی که ماشین های لباسشویی را مورد بررسی و آزمایش قرار می دادیم، چرخه شستشوی چهل درجه سانتی گراد را برای برنامه cotton  و synthtetic تنظیم کردیم و تفاوت های زیادی را میان این دو برنامه مشاهده نمودیم. پس اگر لباس های حساس و ظریف زیادی برای شستشو دارید برنامه synthetic برای شما بسیار کاربردی تر خواهد بود.

برنامه های شست وشوی ماشین لباسشویی: لباس های پشمی، ظریف و شستشوی دستی (wool, delicate/ handwash)

این ها برنامه هایی هستند که لباس ها را دردمای پایین، شستشو می دهند و ضربه های کمتری را در هنگام شستشو به لباس ها وارد می کنند تا پوشاک شما، از آسیب های احتمالی مصون بماند. مانند برنامه synthetic !

در صورتی که شما مقدار زیادی لباس حساس داشته باشید (مخصوصا لباس ابریشمی یا پشمی)، این برنامه درست همانند برنامه شستشوی synthetic برایتان مفید خواهد بود. با این حال، همیشه به برچسب لباس ها برای بررسی نوع شستشویشان دقت کنید. زیرا توصیه می شود که بعضی از لباس ها نباید در ماشین لباسشویی شسته شوند.

برنامه های شست وشوی ماشین لباسشویی : لباس های ورزشی (sport program)

این برنامه، برای شستن لباس های ورزشی میکروفیبر مناسب است و به گونه ای طراحی شده است که بتواند علایم و بوی عرق را از طریق چرخه طولانی شستشو از لباستان بزداید. اما شستشو در دمای پایین، باعث می شود تا به بافت لباس آسیبی نرسد. برخی از ماشین های لباسشویی برنامه های مخصوصی دارند که به شما اجازه می دهند کفش ورزشیتان را نیز بشویید. این برنامه هنگامی برای شما مفید خواهد بود که قصد شستشوی لباس های ورزشی زیادی را داشته باشید.

با این حال، یک ماشین لباسشویی خوب باید بتواند در یک شستشوی نرمال، لکه های سخت را تا حدود زیادی از بین ببرد. شما می توانید تحقیق کنید و ببینید کدام ماشین های لباسشویی قادر به پاک کردن لکه های سخت با مواد شوینده و آب هستند و به راحتی لکه ها را از بین می برند. این ماشین ها، احتمالا بتوانند برای لباس های ورزشی مناسب باشند.

برنامه شست و شوی سریع ماشین لباسشویی(Quick- wash mashin)

برنامه شستشوی سریع، یک برنامه محبوب است و به عنوان یک مزیت و آپشن در ماشین های لباسشویی شناخته می شود. همانطور که انتظار می رود؛ این برنامه لباس های شما را در زمان کوتاه تری نسبت به برنامه نرمال، شستشو می دهد. برای برخی از ماشین ها، این برنامه 15 دقیقه طول می کشد. این برنامه شستشو، برای زمان هایی که عجله دارید و می خواهید لباس هایتان سریع شسته شوند؛ عالی است (مثلا یونیفورم مدرسه که برای فردا صبح باید تمیز باشند). جالب است بدانید که برخی ماشین های لباسشویی، بیش از یک برنامه شستشوی سریع، در تنظیماتشان دارند. اما باید توجه کنید که برنامه های سریع شستشو به شما اجازه شستن 1.5 کیلو لباس را در یک بار استفاده می دهند که معادل دو دست لباس جین است.

برخی ماشین های لباسشویی گزینه شستشوی سریع با ظرفیت کامل را نیز دارند و به شما امکان می دهند که درام را پر کنید. اما این برنامه، فقط برای لباس هایی که خیلی کثیف نیستند قابل استفاده است.

برنامه دمایی ماشین لباسشویی(Temperature programs)

تمام ماشین های لباسشویی، برنامه تنظیم دمایی دارند و شما می توانید لباس هایتان را با آب گرمتری بشویید تا لکه های سخت را پاک کنید یا با آب سردتر لباس هایتان را شستشو دهید تا پولتان هدر نرود. برخی ماشین ها، به شما امکان تنظیم دما در 30، 40، 50 و 60 درجه سانتی گراد را به صورت ترکیبی می دهند. مثلا شصت درجه برای برنامه cotton  و سی درجه سانتی گراد در برنامه synthetic.

از آنجایی که تنظیمات دمایی در همه ماشین های لباسشویی وجود دارند؛ باید در هنگام خرید ماشین های لباسشویی بدانید به چه گزینه ای بیشتر احتیاج دارید تا مورد مناسبی را برای خودتان انتخاب کنید. آزمایش ها نشان داده اند که شستن لباس ها در دمای 20 درجه نسبت به چهل درجه، تا 66 درصد باعث صرفه جویی در هزینه هایتان می شود. اما در دمای 20 درجه سانتی گراد، لکه ها کمتر پاک می شوند.

برای تصمیم گیری بهتر و درست در این باره، به دفترچه راهنمای ماشین لباسشوییتان نگاهی بیندازید تا اطلاعات کاملی را درمورد شستن انواع لباس در دماهای مختلف کسب نمایید.

نمایش زمان باقی مانده و بررسی اتوماتیک

بعضی از ماشین های لباسشویی، مجهز به نمایشگری هستند که  تا شستشوی کامل لباس ها، شمارش معکوس می کند. در واقع، شما می دانید که چقدر از زمان شستشویتان باقی مانده است. ماشین های لباسشویی پیشرفته، با وزن کردن لباس های پر شده در درام ، یک بازه زمانی را برای شستشو و تمیز شدن لباس ها، مشخص می کنند. تنظیم زمان، برای اطمینان از شستشوی کامل لباس ها واقعا مفید است. مزیت وزن کردن اتوماتیک، به این معنی است که ماشین لباسشویی با توجه به حجم لباس ها، زمان لازم برای تمیز شدن آن ها را تخمین می زند. این مسئله موجب ذخیره انرژی می شود. ولی از طرفی باعث گرانقیمت تر شدن این وسیله خواهد شد.

تاخیر در زمان شرع و پایان کار ماشین لباسشویی (Delay start/End time)

تاخیر در زمان شروع، به این معنی است که هر زمانی که شما تعیین کنید، ماشین لباسشویی شما، عملیات شستشوی لباس هایتان را آغاز خواهد کرد. مثلا شما می توانید چند ساعت قبل از رسیدن به منزلتان را برای شروع کار دستگاه مشخص کنید. همینطور، برخی از ماشین های لباسشویی، گزینه انتخاب زمان پایان را دارا می باشند که به شما امکان می دهد زمان پایان عملیات شستشو را تعیین نمایید. درست همانند تعیین زمان شروع!

برنامه های تاخیر در زمان شروع و پایان کار، دربرخی ماشین های لباسشویی به نه، شش و سه ساعت محدود می شوند.

این ویژگی بسیار مفید و کاربردی می باشد. به خصوص اگر بخواهید که شستشوی شما زمان طولانی تری داشته باشد، این گزینه بسیار موثر خواهد بود. با این حال، این برنامه ها در بعضی از ماشین های لباسشویی بسیار انعطاف پذیر است و شما می توانید هر ساعتی را تا 24 ساعت وارد نمایید ولی در بعضی دیگر از دستگاه ها، این ساعات محدود هستند و شما مجبورید بین اعداد 3، 6 و 9 ساعت، یکی را برای زمان شروع کار ماشینتان انتخاب نمایید.بنابراین، قبل از خرید، حتما به این موارد توجه نمایید.

با اینکه این برنامه ها و تنظیمات در اکثر ماشین های لباسشویی وجود دارند اما بهتر است قبل از خرید، بررسی های لازم را انجام دهید. چون تمام دستگاه ها مجهز به این امکانات نیستند.

برنامه قفل کودک ماشین لباسشویی(child lock)

دو نوع قفل کودک، در ماشین های لباسشویی وجود دارد. رایج ترین عملکرد، این است که تمام دکمه های صفحه قفل شود. دقیقا به همان حالتی که گوشی موبایلتان را قفل می کنید. این بدان معنا است که اگر زمانی حواستان نباشد؛ برنامه ها و تنظیمات، توسط کودکتان نمی توانند تغییر کنند.

دومین نوع از قفل کودک که کمتر رایج است؛ قفل درِ ایمنی نیز نامیده می شود. این قفل مانع بسته شدن درِ لباسشویی می شود. این بدان معنی است که کودک شما، نمی تواند وسیله هایی را که نباید آنجا باشند؛ داخل درام قرار دهد. اگر شما فرزند کوچک دارید؛ این ویژگی ها برایتان بسیار مفید خواهند بود. قبل از خرید، به دارا بودن این ویژگی ها در ماشین های لباسشویی دقت کنید.

پیش اتو، اتوی آسان و ضد چروک (Pre-ironing/ easy iron/ anti crease)

یک برنامه اتو، باید به گونه ای طراحی شده باشد که از ایجاد چروک در لباس ها جلوگیری کند. معمولا کاهش سرعت چرخش یا کوتاه تر کردن دوره های چرخش، به کمتر چروک شدن لباس ها کمک زیادی می کند. برخی ماشین های لباسشویی، دارای تنظیماتی هستند که برنامه های دیگر را تغییر می دهند (درست برخلاف برنامه های مستقل). اگر شما لباس های زیادی برای اتو کردن دارید؛ این برنامه ارزش آن را دارد که در هنگام خرید ماشین لباسشویی به دنبالش باشید.

مراقبت از کودک (Baby care)

این برنامه، یک برنامه پرقدرت شستشو در دمای بالا است. چندین مرحله شستشو در این برنامه گنجانده شده اند تا مطمئن شوید که مواد شوینده به طور کامل از لباس ها زدوده شده اند. راه دیگری وجود دارد که شما از شستشوی کامل لباس کودکتان اطمینان حاصل نمایید. در واقع، شما با تنظیم دستی دما نیز، می توانید از تمیز شدن لباس فرزندتان مطمئن شوید.

هایژن/ ضدآلرژی (Hygiene/ anti- allergy)

یک چرخه هایژن، به گونه ای طراحی شده است که می تواند آلرژن ها را در لباسشوییتان از بین ببرد. معمولا این کار با آب گرم یا سیستم بخار انجام می شود. (البته، اگر ماشین لباسشویی شما، دارای سیستم بخار باشد). تحقیقات نشان می دهند که برای خلاص شدن از شر باکتری و آلرژن ها در لباس های کتان، نمی توان تنها به دمای 60 درجه سانتی گراد تکیه کرد. حتما برچسب روی لباس هایتان را ببینید که آیا می توانید در دمای 60 درجه سانتی گراد لباستان را شستشو دهید یا خیر؟

برنامه های شست وشوی ماشین لباسشویی : برنامه Eco

همانطور که از اسمش پیداست؛ این برنامه انرژی شما را ذخیره می کند. شما با کمی تحقیق متوجه می شوید که کدام ماشین لباسشویی می تواند در مصرف مقدار انرژی و آب مصرفی صرفه جویی کند.

البته باید بدانید که ماشین های لباسشویی با برچسپ انرژی  A+++ نسبت به ماشین های لباسشویی با مدل A+ گرانقیمت تر هستند.

امیدواریم با مطالعه این مقاله با انواع برنامه های شست و شوی ماشین لباسشویی آشنا شده باشید.  و بتوانید از آن ها به درستی استفاده نمایید. با ما همراه باشید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *